Új Btk. kommentár közérthetően

 

https://www.mklu.hu/images/sajto/sajto_20130722_uj_btk_kommentar_pic1.jpg

 

2013. július 1-jén lépett hatályba Magyarország negyedik, teljes Büntető Törvénykönyve, a 2012. évi C. törvény. Az új büntetőkódexet magyarázó kiadvány 2013. július 15-én jelenik meg dr. Polt Péter főszerkesztésében és olyan neves szerzők közreműködésével, mint dr. Lajtár István, dr. Polt Péter, dr. Gellér Balázs, dr. Vaskuti András, dr. Gál István, dr. Blaskó Béla.


https://www.mklu.hu/images/sajto/sajto_20130722_uj_btk_kommentar_pic2.jpg

 

Az új büntetőjogi kódex megalkotása az igazságszolgáltatási reform egyik legfontosabb pillére a bíróságok és az ügyészség megújítása, fejlesztése mellett. Ez a negyedik nagy büntetőjogi szabályozás Magyarországon az 1878-as Csemegi-kódex, az 1961-es és az 1978-as Büntető Törvénykönyv után. A 2013. július 1-jén hatályba lépett büntető törvény elődje, az 1978. évi IV. törvény az összes valaha hatályban volt büntetőtörvény közül a legtöbbet változott az idők folyamán. A módosítások sokasága nem csupán az egyes részletszabályokat érintette, hanem teljesen más büntetőpolitikát és értékorientációt tükrözött. Az új Btk. – amellett, hogy orvosolja az ebből eredő problémákat - hatékony választ ad az elmúlt harminc évben, a jelenlegi Btk. hatályba lépése óta átalakult bűnözési formákra is. Számos olyan újítást tartalmaz a kötet, melyek szakmai megvitatását, indokainak és céljainak bemutatását a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium feltétlenül szükségesnek tartja ahhoz, hogy a gyakorló jogászok számára minél gördülékenyebb legyen az átállás az új kódex alkalmazására.

 

https://www.mklu.hu/images/sajto/sajto_20130722_uj_btk_kommentar_pic4.jpg

 

Az Új Btk. kommentár kiadványsorozat tartalmazza az Alkotmánybíróság, az Emberi Jogok Európai Bíróságának legfontosabb döntéseit, a keretet kitöltő jogszabályokat. Vázlatosan bemutatja a rendelkezés történetét - amelynek a magva az 1978. évi IV. törvény és az új Büntető Törvénykönyv összehasonlítása, a rendelkezés megalkotásának motivációit, továbbá amennyiben a rendelkezés egyértelműen valamilyen külföldi modellhez köthető, nemzetközi összehasonlításra is kitér a kommentár. A szövegmagyarázatban kerül sor a kerettényállásoknál a keretet kitöltő rendelkezések ismertetésre, továbbá a rendelkezés magyarázata mellett magában foglalja a vonatkozó (fenntartandó) bírósági gyakorlatot is.

 

https://www.mklu.hu/images/sajto/sajto_20130722_uj_btk_kommentar_pic3.jpg

 

A gyakorlat próbája fogja megmutatni, hogy ez a tiszteletre méltó törekvés milyen mértékben igazolódik majd vissza. Ennek nyilvánvalóan egyik feltétele, hogy a jogalkalmazó azokban az esetekben, amikor a törvény megfelelő értelmezést enged, helyesen tárja fel a jogalkotó - az Alaptörvény 28. cikkével összhangban lévő - valódi szándékát. Ehhez nyújt - szándékunk szerint - értékes segítséget a Kommentár, melynek szerkesztése során arra törekedtünk, hogy világos, egyértelmű, irányadó bírósági döntésekkel alátámasztott magyarázatokkal szolgáljunk az egyes törvényi szabályoknál. A magyarázat elsősorban a jogalkalmazónak szól, de felbecsülhetetlen a haszna, ha a jogkereső nagyközönség is megérti. Szándékaink szerint a jogi oktatás és képzés is felhasználhatja tananyagként ezt a Kommentárt.” Dr. Polt Péter - legfőbb ügyész

 

(forrás: www.mklu.hu)