OBH konferencia a jogászi hivatásrendek etikai szabályairól

 

A konferencia aktualitását többek között az adta, hogy az OBH Bírósági Integritási Munkacsoportja 2013. évben elkezdte egy új Etikai Kódex tervezetének elkészítését.

 

A konferencián dr. Handó Tündének, az OBH elnökének ünnepi köszöntője után bemutatásra kerültek az ügyészi, az ügyvédi, a közjegyzői, a közszolgálati és a bírói hivatásrend tagjaira vonatkozó etikai szabályok.

 

Az ügyészekre vonatkozó előírásokról dr. Ibolya Tibor fővárosi főügyész tartott előadást. Az általános etikai szabályok bemutatásával és néhány elrettentő példa szemléltetésével mutatta be, milyen etikai normák betartása mellett kell végeznie feladatát az ügyésznek, milyen a helyes viselkedési mód a tárgyalóteremben, az eljárás résztvevőivel szemben vagy a hivatali munka során.

Az ügyészekre vonatkozó etikai szabályokat rögzíti az Ügyészek Országos Egyesületének Etikai Kódexe, az Etikai Bizottság Ügyrendje, de többek között ide sorolható az öltözködési előírásokról szóló legfőbb ügyészi körlevél is.

Az Etikai Kódex funkciója, hogy alapvető hivatásbeli követelményeivel iránymutatást adjon az Ügyészek Országos Egyesülete tagságának. Olyan elvárásokat fogalmaz meg, melyek védelmet jelentenek az ügyészség elleni jogtalan támadásokkal és jogellenes intézkedésekkel szemben, s elő kívánja segíteni a hivatást övező közbizalom növelését, az ügyészek megbecsülését. Kiemelte az ügyész pártatlanságának, függetlenségének fontosságát, a vezetők szakmai és etikai magatartását, de kitért az alapvető viselkedési normák kiemelt szerepére, így többek között felhívta a figyelmet a hivatalos eljárásokban illendő megszólításokra, a tegeződés mellőzésére, a tárgyalóteremben történő elvárt viselkedésre. Főügyész úr mindezek mellett ismertette az Etikai Bizottság eljárását, s az etikai vétség esetén hozható marasztaló határozatokat.

 

Az Etikai Kódex tervezete - a kollégák szélesebb körének véleményezése végett - az Ügyészek Lapja 2000/5. számában, majd az Ügyészek Országos Egyesületének küldöttgyűlése által immár elfogadott Etikai Kódex az Ügyészek Lapja 2001/3. számában, az Etikai Bizottság Ügyrendje az Ügyészek Lapja 2001/1. számában került közzétételre.

 

A 2001. évben elfogadott Etikai Kódexünk több hivatásrend etikai szabályainak zsinórmértékéül szolgált.

 

Az Ügyészségi Közlöny 2007/9. számában megjelent, az ügyészi hivatás etikai szabályairól szóló legfőbb ügyészségi közlemény a törvényben előírtak betartásának elősegítése, a közérdeket szolgáló független, pártatlan és szakszerű ügyészi munka, az ügyészi hivatáshoz méltó magatartás céljából - az ügyészek etikai és magatartási szabályainak európai irányelvei, valamint az Ügyészek Nemzetközi Egyesületének az ügyészek szakmai felelősségéről, valamint az ügyészek alapvető jogairól és kötelességeiről szóló alapelvei mellett - közreadta az Ügyészek Országos Egyesületének az ügyészek alapvető jogairól, kötelességeiről és felelősségéről szóló szabályzatát.

 

Az ÜOE Etikai Kódexének létrehozásában kiemelkedő szerepe volt Finkey Ferenc díjasunknak, Vókó Györgynek habil. és MTA doktornak, az Etikai Bizottság elnökének.

 

Az Országos Bírói Hivatalnak a jogi hivatásrendek etikai szabályairól szóló összeállítása - benne elsőként Egyesületünk Etikai Kódexe - itt tekinthető meg.