A Nemzetközi Ügyészi Egyesület (IAP) az ügyészek egyetlen világszervezete, melyben valamennyi kontinens képvisleteti magát, s mely több mint 100 országból 166 szervezeti tagot számlál.
Az IAP hírújságának 60. száma beszámolt Elizabeth Howe brit koronaügyész, királynői tanácsos, az IAP Szenátus vezető testületi tagja, főtanácsadója budapesti látogatásáról. Nagy örömünkre a cikk bemutatta Egyesületünket is, világszerte példaként említve az ÜOE sokrétű tevékenységét.
A cikk magyar fordítása:
60. NEWSLETTER
A Nemzetközi Ügyészi Egyesület (IAP) kéthavi lapja
2013. december
(24-25. oldal)
Az IAP főtanácsadójának látogatása Budapesten:
előadás „A terrorizmus Rubik kockája - különböző fenyegetések” c. konferencián, találkozás magyar ügyészekkel
A Magyar Belügyminisztérium Tudományos Tanácsának felkérésére, Elizabeth Howe brit koronaügyész, a Nemzetközi Ügyészi Egyesület főtanácsadója (alelnöknek megfelelő státusz – szerző megjegyzése) részt vett és előadást tartott Budapesten a 2013. szeptember 30. - október 1. napja között megrendezett „A terrorizmus Rubik-kockája, avagy a fenyegetettségek komplex megközelítése” című konferencián.
Magyarországnak – mint az Európa Tanács égisze alatt létrejött Budapesti Számítógépes Bűnözés Elleni Egyezmény (2001) alapítójának – törekvése, hogy további országok csatlakozását ösztönözze a számítógépes bűnözés elleni küzdelemhez https://www.stopcybercrime.net/
A fentiekből kiindulva a konferencia célja az volt, hogy a határok nélküli kibertérben is felismerhetővé tegye azokat a gyors, pontos és hatékony megoldásokat, amelyek az alapvető fontosságú információk megvédése érdekében szükségesek - úgy a magánszféra, mint a nemzetbiztonság szempontjából.
A Budapesti Számítógépes Bűnözés Elleni Egyezményt 2001. november 23-án írta alá 40 ország belügyminisztere. Az egyezmény azon túlmenően, hogy szigorúan tiltja a gyermekpornográfiával, a rasszizmussal és az idegengyűlölettel kapcsolatos anyagok terjesztését, széles lehetőségeket kínál az állami hatóságok számára a jogi kihívásokat előidéző nemzetközi kiber bűnözés elleni fellépésben, mint pl. a bünügyi kiadatás megkönnyítését az ilyen esetekben.
Elizabeth Howe - aki az egyik vitaindító előadást tartotta - prezentációjában az ügyészek szerepének változását emelte ki a terrorizmus elleni küzdelemben. Utalt az ENSZ szervek és az Uniós testületek keretén belül elfogadott legfontosabb egyezményekre és határozatokra, valamint ismertette az ügyészek legfőbb kihívásait, amelyekkel világszerte szembe kell nézniük a terrorizmus miatt indult büntető ügyek területén.
Rámutatott annak kockázatára, ha a büntető igazságszolgáltatás rendszerén kívül történik a terrorista cselekmények kezelése, de egyúttal annak fontosságára is, hogy valamennyi ilyen cselekmény elkövetésével gyanúsított személy számára a büntetőeljárás során biztosítani kell az emberi jogok érvényesülését a jogállamiság elvárása szerint.
Egy esettanulmány alapján bemutatta, miként kezeltek egy robbantásos merényletet Londonban a hagyományos büntetőeljárás keretei között, amelynek során a sikeres bizonyítás eredményeképpen súlyos börtönbüntetéssel sújtották az elkövetőket.
A másik külföldi ügyész előadó, Margus Kum Észtországból, az észt kormányzati számítógépes rendszer ellen 2007-ben intézett, egy hétig tartó terrorista támadásról számolt be.
Az ezt követően megindított büntetőeljárás azonban sajnálatosan eredmény nélkül zárult, mivel az elkövetők országa nem teljesítette a bűnügyi jogsegély keretében történt megkeresést.
A konferencia jól összefoglalta a különböző hatóságok tevékenységét a terrorizmus elleni küzdelemben.
Egyik érdekes megállapítása volt az a tény, - hogy a kutatások és a bűnüldöző szervek tapasztalatai alapján -, egyre több és több terrorista képes "magányos elkövetőként" vagy "magányos farkasként" feltűnni, mivel bizonyos internetes források segítségével képesek arra, hogy szervezettek és jól informáltak legyenek.
A konferenciát követően Elizabeth Howe időt szánt arra is, hogy találkozzon a Nemzetközi Ügyészi Egyesület (IAP) két magyar tagszervezetének képviselőivel; a Legfőbb Ügyészség és az Ügyészek Országos Egyesülete (ÜOE) vezetőivel. Találkozott dr. Polt Péter legfőbb ügyésszel, valamint az ÜOE elnökségével. Az eszmecserék során Elizabeth Howe tájékoztatást adott az IAP szakmai tevékenységéről. Kiemelte egyúttal az ÜOE szerepét az IAP alapításában, amelyben "alapító anyaként" vett részt, utalva dr. Hajdú Máriára, aki az ÜOE akkori elnöke volt és aki az IAP első tiszteletbeli elnökévé vált, amikor a nemzetközi szervezet 1996. szeptember 19-én hivatalosan megalakult. Elizabeth Howe ellátogatott a Budai Várnegyedben lévő Hilton Hotel konferencia termébe is, ahol az IAP alakuló közgyűlését és Első Éves Konferenciáját tartotta.
Dr. Matécsa Artemon az ÜOE elnöke ismertette a koronaügyésznővel az ÜOE tevékenységét, annak 1990-ben történt megalakulása óta. Utalt arra is, hogy már 1904-ben megalakult egy ügyészeket és bírákat tömörítő egyesület.
Az ÜOE tevékenységeinek széles tárházát kínálja tagjai számára: nemcsak az ügyészek, fogalmazók, és alügyészek érdekei védelmét vállalja fel, hanem kulturális-, sport-, oktatási és társadalmi programokat is kínál. Az egyesület jogosultságai közé tartozik a legfőbb ügyész és más hivatali vezetők utasításaink véleményezése és képviseltetheti magát a vezetői értekezleteken is. Tagjai ily módon is hozzáférhetnek az ügyészek számára fontos szakmai- és egyéb információkhoz. Az ÜOE kapcsolatot teremt az ügyészek között Magyarországon, amely egy olyan kollegiális légkör és egymást kölcsönösen segítő kollektíva kialakulását teszi lehetőve, ami jótékony hatással bír úgy az ügyészi tevékenységre, mint a mindennapi szakmai tevékenységre is.
Elizabeth Howe-t lenyűgözte az Ügyészek Országos Egyesületének munkája, amivel – megfogalmazása szerint - felbecsülhetetlen szolgáltatásokat kínál tagjainak. Nagy benyomást tett rá a Legfőbb Ügyészséggel ápolt, kölcsönös előnyökre épülő jó kapcsolat, amit a két szervezet - függetlenségét megőrizve - nyer ezzel az együttműködéssel. Kifejezte azon meggyőződését is, hogy azok a célo, amelyek mentén az ÜOE létrehozásra került, példaként szolgálhatnak mások számára is hasonló egyesületek létrehozásakor, amely által még értékesebb pozíciót foglalhatnak el az IAP szervezetében is.
Takácsné dr. Diófási Ágnes
IAP Végrehajtó Bizottság tagja
ÜOE alelnök
A teljes angol nyelvű hírújság ide kattintva olvasható.